האתגר המרכזי של ערי ישראל בעשורים הקרובים הוא הגידול הדמוגרפי: אוכלוסיית ישראל צפויה לשלש את עצמה עד סוף המאה.
הערים נדרשות להתמודד כבר כיום עם סוגייה זו באמצעים שונים: תכנוניים, כלכליים, סביבתיים וחברתיים, מתוך שאיפה לספק לתושביהן איכות חיים טובה גם בעתיד המצטופף.

 

עיר ללא מכוניות, פונטודרה סתפרד.jpe

בעיר פונטטדרה שבספרד כל הרחובות במרכז העיר הם מוטי הליכה וכלי הרכב נשארים בחוץ. צילום: Concello de Pontevedra

בניין הלוויתן- דוגמא מאמסטרדאם להתחדשות עירונית בקרקע ששימשה בעבר לתשתיות נמל, צפיפות גבוהה מחד ומגוון רחב של דירות וסגנונות מאידך. צילום: מאיה קרבטרי, פורום ה-15

דוגמא מאמסטרדאם: הסבת שימוש של תשתיות נמל קיימות – מנופים, מכולות, מחסנים, לשימושים חדשים. צילום: מאיה קרבטרי, פורום ה-1

פינה זו מרכזת כתבות, הרצאות ומאמרים נבחרים העוסקים בעתיד העירוניות בישראל:

הדשא בסינגפור ירוק יותר? על ערים ביופיליות והמתח שבין הטבע לעיר במרחב העירוני (ד"ר מיכל צרפתי, מגזין שפת רחוב, 8.2.2022)

"עירוניות במימון המונים" מימון פרויקטים לשיפור המרחב העירוני על ידי התושבים (אמנון דירקטור, מגזין שפת רחוב, 14.11.2021)

"התוכנית: לסגור למכוניות את כרם התימנים, פלורנטין ונווה שאנן" (דותן לוי, כלכליסט, 8.4.2021)

"מיחזור לא יעזור - הפתרון היחיד למשבר האקלים הוא ריסון הגידול באוכלוסייה" (טלי גולדשטיין, דה מרקר, 7.3.2021)

"אתגרי העתיד של ערי ישראל - עם או בלי קורונה" הרצאתו של עו"ד איתן אטיה, מנכ"ל פורום ה-15, בפני סטודנטים לתכנון ערים בטכניון, פברואר 2021.

"ערי המחר - אתגרים ופתרונות מחוץ לקופסה" הרצאתו של עו"ד איתן אטיה, מנכ"ל פורום ה-15, במסגרת ועידת השלטון המקומי, מוניאקספו, בפברואר 2020.

"למשפחה הבורגנית הישראלית יש כיום 4-3 ילדים, חייבים להיגמל מזה" - ריאיון עם דפנה בירנבוים-כרמלי, פרופסורית לסוציולוגיה בחוג לסיעוד באוניברסיטת חיפה. חברה בצוות ההיגוי של עמותת "צפוף" לדמוגרפיה, סביבה וחברה (רותם שטרקמן ורוני לינדר, דה מרקר, 16.10.20).

"בילוי על הגג וקירות ניידים: כך ייראו המגורים בעיר אחרי המשבר" - כולל ריאיון עם אדר' ארז בן אליעזר, יועץ בכיר למנכ"לית מינהל התכנון (גילי מלניצקי, דה מרקר, 7.8.20).

"הגיע הזמן לחשוב מחדש על "זכות הדרך" (ליאן פרחי, שפת רחוב, 29.7.20).

"מרחבי הזדמנויות בימי קורונה: עירוניות ב"יום שאחרי" (מערכת המגזין שפת רחוב, 5.4.20).

"צפוף בעיר זה טוב - על עתיד העירוניות בישראל" - ראיון מוקלט עם מנכ"ל פורום ה-15, עו"ד איתן אטיה, בתכנית "סדר יום עם קרן נויבך", כאן ב', 12.1.20.

"מה יקרה בישראל אחרי שהאוכלוסייה תשלש את עצמה?" - הפרק הראשון בסדרת הכתבות "ישראל 2030" של "כאן 11" ששודר בדצמבר 2019. פרק זה עוסק בצפיפות ותחבורה במרחב העירוני וכולל ריאיון עם עו"ד איתן אטיה, מנכ"ל פורום ה-15.

"תחבורת ההמונים משנה את פני המטרופולין" (מערכת המגזין שפת רחוב, 16.7.19).

"אנשים מוכנים לגור בערים צפופות, אם באותן ערים יש איכויות נוספות" - כולל ריאיון עם עו"ד איתן אטיה, מנכ"ל פורום ה-15 (גלובס, יוני 2019).

צריך לשלב מסחר ומשרדים בתוך העיר ובתוך שכונות המגורים - ריאיון עם עו"ד איתן אטיה, מנכ"ל פורום ה-15 (שלומית צור, 1.4.19, גלובס)

"תכנון עירוני לעת זקנה" (ד"ר רינת בן נון, שפת רחוב, 18.2.19).

"גבוה יותר זה טוב יותר? המובילה המפתיעה בטרנד בניית המגדלים" (עדי כהן, 14.2.2019, דה מרקר)

"רוצים להתמודד עם הפקקים? תתחילו לדבר על תכנון" (אריה פרידסון, שפת רחוב, 20.1.19).

"עיר לאנשים" - הרצאתו של האורבניסט הקולומביאני-קנדי גיל פנלוסה, מייסד ויו"ר ארגון "Cities 8:80", באירוע השקת תכנית "ברית ערים לאיכות חיים וסביבה" של פורום ה-15, במרץ 2018.

"מרחב ציבורי בניהול פרטי" (עידן עמית, שפת רחוב, 26.4.17).