בערים ההולכות ומצטופפות עולה הצורך לנצל כל תא שטח בצורה המיטבית – לא רק שטחי ציבור אלא גם שטחים פרטיים ואפילו מבנים. התפיסה שנקראת "מירוב השימוש בקרקע" מכוונת למיצוי אופטימלי של המגרש והמבנה, וככל הניתן גם תורם לאיכות החיים בעיר ולצמצום הפגיעה בסביבה.

גגות המבנים, אולי נסתרים ממבט עינו של הולך הרגל ברחוב אך הינם חלק בלתי נפרד מהמרחב העירוני, ואף נקראים "החזית החמישית". מדובר בשטח עצום אשר נמצא בלב ליבה של העיר, שכיום הוא ברובו בלתי-מנוצל, ואשר ניתן לרתום לטובת התמודדות עם אתגרי העירוניות של המאה ה-21.

ערים רבות ברחבי העולם כבר הבינו את הפוטנציאל הלא ממושש של הגגות בעיר והחלו בכתיבת מדיניות עירונית ואסטרטגיות המעודדות שימוש בגגות באופן אשר יקדם עשייה חברתית-סביבתית וישתלב במסגרת תכניות ההיערכות העירונית למשבר האקלים.

להלן חומרים מקצועיים העוסקים בשימוש בגגות במרחב העירוני:

דוגמאות עירוניות מהארץ לשימוש בגגות

עיריית כפר סבא- 

 • מיזם חדש תחת השמש- של אגף קיימות וחדשנות עם החברה הכלכלית לפיתוח כפר סבא, ליווי העירייה בתהליך להקמת מערכות סולאריות על בתים פרטיים ובניינים משותפים.
 • פרויקט USAID – פרויקט ייחודי וראשון מסוגו של מרכז פרס לשלום ולחדשנות בשיתוף עם החברה הכלכלית של כפר סבא, החברה הכלכלית של כפר קאסם ובמימון USAID. במסגרת הפרויקט יוקמו שני גגות אחודים (גג אינטנסיבי וגג הידרופוני בכפר סבא ובכפר קאסם), בהם יפגשו, יעבדו וילמדו תלמידים מבית ספר בכפ"ס ובכפר קאסם ויעסקו בחינוך לקיימות, לשלום ולדו קיום.

עיריית אילת- 

 • עיריית אילת ביחד עם חברת הסטארט-אפ SolView מפתחות טכנולוגיה חדשנית למיפוי יכולת ייצור האנרגיה על גג ואפליקציה עבור הנגשה לתושבים. One-stop-shop לתושב שיקבל את כל המידע כולל הערכת פוטנציאל פיננסי מבחינת חסכון כלכלי וייצור הכנסות.

עיריית רמת גן-

 • עדכון מדיניות תכנון ובנייה בני קיימא של עיריית ר"ג מיום 28.01.20 ובו חיוב גגות מגוננים ו-PV במבני תעסוקה וציבור.
 • עדכון מדיניות תמ"א 38 של עיריית ר"ג מיום 02.02.21 ובו חיוב לביצוע "גגות כחולים" הן בבקשות להריסה ובנייה מחדש והן בבקשות לחיזוק ותוספת.

עיריית הרצליה-

 • בצל משבר הקורונה עיריית הרצליה הציעה לתושביה לעשות שימוש בגג העירייה והזמינה אותם לערוך חתונה ללא תשלום.
 • בנוסף, במסגרת תכנית מתאר להתחדשות אזור התעסוקה פרסמה עיריית הרצליה הנחיות לפיתוח גגות מבנים באזור הכוללות פירוט לשימושים השונים: גג ירוק, כחול וסולארי על פי שטח הגג ופרמטרים נוספים.

עיריית תל אביב-יפו-

עיריית ירושלים-

דוגמאות עירוניות מחו"ל לשימוש בגגות

 • עיריית רוטרדאם, הולנד, הבינה כי בכדי להתמודד עם אתגרי הצפיפות ולשמור על החוסן העירוני עליה להשתמש במשאב המצוי אצלה בשפע- 18.5 קמ"ר של גגות שטוחים. בהמשך הפכה לעיר מובילה בתחום הגגות. מידע מאתר מוניציפאלי תוכלו למצוא כאן ובסרטון המחשה תוכלו לצפות כאן.
 • עיריית סידני, אוסטרליה, פרסמה כבר בשנת 2017 מדיניות עירונית אשר מטרתה לעודד גגות וקירות ירוקים במבני מגורים ומסחר בעיר. לצפייה במדינית מתוך אתר הערייה לחצו כאן.
 • יוזמה עירונית בעיר דנבר שבארה"ב החלה משאיפה לחייב הקמה של גגות ירוקים על כל הבנייה החדשה בעיר ונהפכה למדיניות רחבה יותר של חיוב עמידה בסטנדרט כל שהו של בנייה ירוקה והתיעלות אנרגטית במבנים. לקריאת כתבה בנושא לחצו כאן.
 • ארגון "גגות ירוקים לערים בריאות" (Green Roofs for Healthy Cities), אשר פועל בצפון אמריקה, הוציא מדריך לכתיבת מדיניות גגות עירונית. לעיון באתר הארגון וקיראת המדריך לחצו כאן.