עדכון בשל מצב החירום: בשל מצב החירום ודחיית שנת הלימודים האקדמית, מחזור ט' (שנה"ל תשפ"ד - 2023-2024) של תכנית המתמחים לקיימות עירונית נדחה. יחד עם זאת, מספר מצומצם של סטודנטים מהתכנית הבינ"ל צפויים להתחיל את ההתמחות בימים הקרובים. התכנית המקורית תשוב עם חידוש שנת הלימודים שכרגע מתוכננת להתחיל ב-24/12, ונמשיך לעדכן בנושא.

 

פורום ה-15, בשיתוף עם החוג ללימודי הסביבה בביה"ס פורטר שבאוניברסיטת ת"א מקיים, החל משנת 2016, תכנית התמחות לסביבה וקיימות לסטודנטים במהלך התואר השני, במסגרת מחלקות הסביבה, הקיימות והתכנון בערי פורום ה-15.
 
מטרת ההתמחות היא לסייע לעיריות החברות בתכנית "ברית ערים לאיכות חיים וסביבה" ובאמנת האקלים של פורום ה-15 לקדם את מטרות התכנית, וכן לסייע לסטודנטים המתמחים בלימודי סביבה לרכוש ידע וניסיון מעשי מהשטח בנוגע לפעילותן של העיריות בנושאים אלה.

המתמחים נבחרים מבין הסטודנטים הלומדים לתואר שני בלימודי סביבה בבית הספר פורטר באוניברסיטת תל-אביב, בסיועה של ד"ר אורלי רונן, מובילת המעבדה לקיימות וחדשנות עירונית בבית הספר.
 
ההתמחויות בעיריות עוסקות במגוון תחומי הסביבה והקיימות, בדגש על פרויקטים ופעילויות המסייעים לקידום מטרותיה של תכנית "ברית ערים לאיכות חיים וסביבה" בעיריות, לרבות סיוע בתכנון וביצוע פרויקטים להפחתת זיהום אוויר וגזי חממה, וסיוע בקידום פרויקטים ספציפיים בתחומי סביבה וקיימות בעיר.
 
ההתמחויות מתבצעות במשרדי העיריות, בהיקף של 6-7.5 שעות שבועיות (סה"כ 120 שעות), והסטודנטים מקבלים מלגה עבור השתתפותם בתכנית.
 
במסגרת התכנית, החוג ללימודי סביבה בביה"ס פורטר מגייס את המתמחים ומספק להם ידע אקדמי בנושאי סביבה וקיימות מקומית, וכן מספק ליווי וייעוץ מקצועי נוספים במידת הצורך. פורום ה-15 מספק למתמחים ידע מעשי בנושאי קיימות מקומית ובפרט בנושאים בהם עוסקת תכנית "ברית ערים לאיכות חיים וסביבה", וכן מהווה מקור ידע מקצועי נוסף עבור המתמחים במהלך תקופת ההתמחות.

הנכם מוזמנים להתרשם מפרויקטים שונים שביצעו המתמחים, אשר הוצגו במפגש הסיום של התכנית לשנת תש"פ, שהתקיים בשיתוף עם תכנית המתמחים בארגוני הסביבה. לחצו כאן לצפייה בהקלטת המפגש, הכוללת גם הרצאות מפי שרון מרק, סגנית ראש עיריית אשדוד בנושא קיימות עסקית, והרצאה מפי ערן בן ימיני, מנכ"ל ארגון חיים וסביבה, בנושא אתגרים והזדמנויות לתנועה הסביבתית בעידן של משבר.

תמונה ממפגש סיום המחזור השני של תכנית המתמחים[תמונה ממפגש סיום המחזור השני של תכנית המתמחים, 2017. צילום: פורום ה-15]