מנכ"ל פורום ה-15, עו"ד איתן אטיה, שטח את משנתו בנוגע לצורך לבזר סמכויות לשלטון המקומי, האתגרים של ישראל בשנים הבאות והצורך לשנות מן היסוד את האופן שבו מתוכננות ערים בישראל. 

בראיון לעיתון TheMarker מיום 19.1.18 התייחס אטיה לדריסת הסמכויות של הרשויות המקומיות בידי השלטון המרכזי, כפי שהיא באה לידי ביטוי למשל בוותמ"ל (הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים לדיור). לדבריו, "זה הגוף הכי פשיסטי בישראל. אזרחים כמעט לא יכולים להתנגד בוותמ"ל. בעידן שבו אנחנו חיים כל התוכניות חייבות להיות בתהליך אמיתי של שיתוף הציבור מההתחלה, ולא רק יידוע ציבור בסוף הדרך".

בהתייחס לשינוי הנדרש בתכנון ערי ישראל, הזהיר אטיה כי "המגדלים בישראל הם פיקציה. יש כיום שכונות שלמות המתוכננות בשיטה של העתק הדבק. מגדלים גבוהים על רחוב בצורת חצי סהר, חניונים תת־קרקעיים גדולים, מרכזים מסחריים מרוחקים והכל סוגד ונתמך על הרכב הפרטי. ככה הורגים עיר לאט ובהתמדה". לדבריו, בשיטת התכנון הרווחת "אין שום ייחודיות וקשר לצרכים של העיר, לאופי שלה ולהיסטוריה שלה", כך למעשה מוקמות "שכונות משעממות ומדכאות שאינן מעודדת עירוניות".

לדברי אטיה, כדי לקיים עיר חזקה יש צורך ב"תמהיל טוב, יצירת צפיפות ושמירה על עירוב שימושים. צפיפות בהיבט התכנוני היא חלק מהתכונות החיובית של עיר שמקבצת אוכלוסיה רבה. כך נוצר שפע במשרות, במגזרים, בפעילויות, בשירותים ועוד".

לקריאת הראיון המלא - לחצו כאן.