העלייה של רשתות ותאגידים והגידול המסיבי בקניות באינטרנט הביאו לצריכה מוגזמת ופוגעים במודע או שלא במודע בכלכלה המקומית. בשילוב עם הגידול המהיר מאוד באוכלוסיית ישראל ומגמות הפרבור והגדלת התלות ברכב הפרטי, תהליכים אלה מציבים אתגרים משמעותיים לעיר – פגיעה בכלכלה המקומית, הגדלת הפסולת והחלשת הרחוב המקומי.

ביום שלישי ה-4.6.19 קיים פורום ה-15 מפגש שישי בסדרת "הגרין דייט"– מפגשי פסגה לאנשי המקצוע בעיריות החברות ב"ברית ערים לאיכות חיים וסביבה" של פורום ה-15 – שבהם אנו מפתחים חזון משותף לקיימות עירונית ומשתפים זה עם זה תכניות וכלים פרקטיים לקידום עירוניות מקיימת.

מפגש זה עסק בנושא צריכה עירונית מקיימת וחיזוק הכלכלה העירונית, והתארח באחד מהמבנים העירוניים המיוחדים ביותר שעוסק בקידום תחום זה – מרכז קיפוד לקיימות פורצת דרך בכפר סבא.

במסגרת המפגש שמענו מאיתי צחר, מנכ"ל עיריית כפר סבא, ומעילאי הרסגור הנדין, סגן ראש עיריית כפר סבא, אודות יישום נושאי קיימות בעיר. כמו כן שמענו הרצאות ממומחים מובילים בתחום: קיקי אהרונוביץ', יאיר אנגל ועמיעד לפידות, והוצגו פרויקטים מצליחים שמובילות העיריות:

עיריית הרצליה: "מכירה בחצר" – עידוד שימוש חוזר במוצרים (לחצו כאן לקריאת הפרקטיקה שפרסם פורום ה-15 בנושא).
עיריית תל אביב-יפו: "תו עירוני ירוק לעסקים" – עידוד קיימות בעסקים (לחצו כאן לאפליקציה של התו הירוקלחצו כאן לסרטון אודות הפרויקט).
עיריית כפר סבא: "תינוק ירוק" – עידוד השימוש בחיתולים רב פעמיים (לסרטון בנושא לחצו כאן).
עיריית ירושלים: "הזירה העסקית" – סיוע לעסקים מקומיים ועידוד רכש מקומי (לקריאה נוספת לחצו כאן).
יוזמת "לא שמים קשים" – צמצום השימוש בפלסטיק חד פעמי (לקריאה נוספת לחצו כאן).

המפגש כלל הרצאה של עו"ד איתן אטיה, מנכ"ל פורום ה-15, שעסקה בשאלה: "כיצד יכולות העיריות להתמודד עם האתגרים לכלכלה המקומית, ומהם הכלים שעלינו לפתח על-מנת להתמודד עם האתגרים הללו. על-מנת לפתח את הכלכלה המקומית בצורה יציבה וארוכת טווח, חייבים להתרכז בעידוד וקידום היזמות וכוח היצירתיות המקומי.

הכיבוד שהוגש במפגש סופק על-ידי עמותת "רובין פוד" והורכב מ"מזון מוצל" - ירקות טריים וטעימים משאריות סיטונאות ועודפי ייצור ש"הוצלו" מהשלכה לפח ומהטמנה. המשתתפים הרכיבו את התפריט בעצמם והכינו את המנות.

לשימושכם, תוכלו לצפות ולהוריד את הסיכום והמצגות שהוצגו במפגש.

לצפייה בתמונות מהאירוע לחצו כאן.